Jak zabudować piec gazowy? Jak ukryć piecyk w łazience?

| 1 Komentarz
Jak zabudować piec gazowy, by działał on dobrze i nie szpecił designu? Oto podstawowe zasady zabudowy.

Jeżeli chcemy zabudować piec gazowy, liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, gdyż zabudowa pieca gazowego, choć na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, nie może mieć miejsca kosztem wspomnianego bezpieczeństwa.

Polecane piece gazowe

Zabudowa pieca gazowego często się wiąże ze zwiększeniem komfortu przebywania w danym pomieszczeniu, a czasami nawet i w całym mieszkaniu. Trzeba jednak zabrać się do tego, będąc wyposażonym w specjalistyczną wiedzę, gdyż jej brak może doprowadzić do nieprzewidzianych sytuacji, a w konsekwencji niebezpieczeństw i większych wydatków niż planowaliśmy.

Czy można zabudować piec gazowy? Czy to bezpieczne?

W zabudowie pieca gazowego należy zadbać przede wszystkim o odprowadzenie spalin z pieca gazowego, ale nie możemy zapominać, że ważna jest także właściwa regulacja prawna. Pamiętajmy, że tak samo, jak w przypadku, chociażby zabudowy rur gazowych prawo budowlane wyznacza odpowiednie zasady co do tego, jak powinniśmy to zrobić, żeby było to zgodne z prawem. Prawo budowlane powstało w celu ochrony użytkowników, którzy m.in. zastanawiają się jak zabudować piec gazowy. Jeżeli nie zdecydujemy się na zabudowę piecyka gazowego, pamiętajmy, że najlepiej wybrać piec gazowy niezabudowany, ale z zamkniętą osłoną spalania. Jeżeli jednak chcemy zabudować piec gazowy, to przy trzymaniu się pewnych wytycznych nie będzie to żadnym problemem.

Jak zabudować piec gazowy? Podstawowe zasady

Przy zabudowie i zakupie pieca gazowego pamiętajmy, aby piec gazowy, nie był piecem gazowym starego typu. Mogą one przynosić dobre wspomnienia, zwłaszcza u naszych rodziców i dziadków, gdyż konstrukcje datowane na czasy PRL-u kojarzą się z solidnością, wytrzymałością i długim okresem działania, ale w przypadku piecyków gazowych musimy jednak się skierować do nowszych konstrukcji. Starsze produkty, choć mogą się wydawać na pierwszy rzut oka dobrej jakości, mają już swoje lata i elementy, z których zostały zbudowane, nie są już tak trwałe i odpowiednio współdziałające ze współczesnymi instalacjami, jakby to miało miejsce w przypadku ledwo co wyprodukowanego piecyka gazowego.

Należy zauważyć, że kiedy zastanawiamy się nad zabudową piecyka gazowego, naszym pierwszym celem nie powinno być ogrzewanie samo w sobie, czy też zaoszczędzenie kilkuset złotych w portfelu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Piec gazowy jest jedną z najważniejszych konstrukcji naszego domu i całego dobytku, a jeżeli taki piecyk gazowy będzie wadliwy, to ewentualne skutki mogą być katastrofalne dla nas i naszych najbliższych – a przecież nie chcemy doprowadzić do tragedii. To właśnie dlatego decydując się na zabudowę i zakup piecyka gazowego, powinniśmy się zdecydować na nowszy model, który być może będzie trochę droższy niż starszy, ale na pewno będzie o wiele bezpieczniejszy. Warto też wspomnieć, że współczesny sprzęt jest generalnie łatwiej naprawiać i serwisować, więc to też jest kolejny argument za kupnem nowego piecyka gazowego.

Czy każdy rodzaj pieca gazowego może zostać zabudowany?

W przypadku pracy stolarskiej, która może być zabudową do naszego piecyka gazowego, to możemy korzystać z dowolnych, wymierzonych elementów. Pamiętajmy jednak, że te elementy z czasem będzie trzeba jednak modernizować, gdyż często takie konstrukcje, narażone na kontakt z działalnością piecyka gazowego, tracą swoje właściwości ochronne. Dodatkowo w wielu przypadkach będzie trzeba sięgnąć po dodatkowe elektronarzędzia, jeżeli miejsce budowy piecyka gazowego będzie niekomfortowe dla jego całej elektroniki. Jednym z najważniejszych pytań przy zabudowie piecyka gazowego, niezależnie czy jest to piec gazowy dwufunkcyjny, bądź też piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania, jest to, czy taka zabudowa jest legalna.

Jak ukryć piecyk gazowy w małej łazience lub kuchni? Pomysły na zabudowę

Według specjalistów zabudowa pieca gazowego w łazience jest konstrukcją nielegalną i niebezpieczną, gdyż w przypadku awarii nie ma możliwości łatwego naprawienia usterki, a pamiętajmy, że obcowanie z gazem powoduje narażenie nas na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego jeżeli zastanawiasz się jak ukryć piecyk gazowy w małej łazience, to ten pomysł trzeba dobrze przemyśleć. Łazienka nie jest miejscem szczególnie niebezpiecznym, jeśli zadbamy o podwyższone standardy bezpieczeństwa, takie jak na przykład maskownica do pieca gazowego, dzięki której uzyskamy zamkniętą komorę spalania.

Jeżeli szafka na piec gazowy wydaje się dobrym pomysłem, to niestety musimy pospieszyć z informacją, że szafka do zabudowy pieca gazowego nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Często taka szafka przesłania wiele elementów, np. rurę do piecyka gazowego czy jego zabudowę.

Dobrą opcją jest natomiast montaż w odpowiednim i przystosowanym miejscu kotła, a dokładniej mówiąc kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania. Wtedy, jeżeli się zastanawiamy, czy można zabudować rurę gazową, to jest taka możliwość. Pamiętajmy jednak, że pod żadnym pozorem nie możemy według prawa budowlanego montować kotła gazowy z otwartą komorą spalania. Jeżeli chodzi o klasyczny piec gazowy, to także nie mamy tutaj możliwości zabudowy w pełnym zakresie, gdyż musimy mieć ciągły dostęp do piecyka gazowego w przypadku ewentualnego niebezpieczeństwa, które może być na przykład spowodowane wadliwą konstrukcją lub ulatnianiem się gazu spod rur gazowych.

5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Beznadziejny tekst !!!
Specjalista Morele | 17:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.